Uzdot jautājumu
noteikumiem
Nosūtīt jautājumu
Uzdot jautājumu
+371 29807045
Fizioterapijas kabinets VALE - Rehabilitācija Rīgā un Daugavpilī
Fizioterapijas kabinets VALE - Rehabilitācija Rīgā un Daugavpilī
Fizioterapijas kabinets VALE - Rehabilitācija Rīgā un Daugavpilī

Noderīga informācija

Mūsu pēdu veselība

5. jūlijs, 2019

Sveiciens baso kāju vasarā! Līdz ar to gribētos parunāt par mūsu pēdām un to veselību!

Vai Jūs zinājāt, ka cilvēka pēdu veido 28 kauli, 19 muskuļi un fascijas, 30 locītavas un vairāk nekā 100 saites!? Pat nelieli pēdas velves traucējumi spēj izraisīt nedabiskas izmaiņas visā organismā:

  • nogurums un smaguma sajūta kājās pēc garām pastaigām;
  • mugurkaula slimības (skolioze un citi stājas traucējumi);
  • kompensācija uz citām ķermeņa daļām, kas nav paredzētas šādai slodzei (sāpes ceļgalos, gūžas locītavās, krustu kaulā u.c.).

Tieši tāpēc ir svarīgi nodarboties ar profilaksi!

Visbiežāk izplatīti pēdu valgus deformācija (potīšu saišu vājums) un plakanās pēdas problēmas (pēdas velves nepareiza attīstība). Rodas situācija, ka populārākais jautājums fizioterapeitam pēc diagnozes konstatēšanas ir: "Sanāk, ka man vai manam bērnam ir nepieciešami speciāli ortopēdiskie apavi vai zolītes?".

Bērnu un pieaugušo pēdām ir milzīga atšķirība!

Gadījums no prakses: māte pamanīja izmaiņas bērna (4 gadi) pēdu pozīcijās. Apspriežot šo jautājumu ar vecmāmiņām, citām māmiņām un izpētot informāciju no interneta, tika nolemts ļaut bērniņam staigāt apavos ar īpašu ortopēdisko zolīti, jo sliktāk taču gan nebūs! Un tiešām, mamma redz, ka pēdas ar laiku izlīdzinās. Tomēr pēc kāda laika zolīte tiek ņemta nost un pēdas nonāk vēl sliktākā stāvoklī, nekā tas bija sākotnēji. Mamma kļūdaini secina, ka, ja situācija ir pasliktinājusies bez zolītes izmantošanas, tad tas nozīmē, ka zolīte ir nepieciešama un palīdz, bet tomēr daudz labāki par zolītēm ir speciālie ortopēdiskie apavi, un sāk pielietot tos! Bērns aug, zolītes un apavi tiek izmantoti arvien retāk, un negaidīti, brīnumaini, nesaprotami kādā veidā bērnam atkal rodas plakanās pēdas problēmas, skolioze, kā arī citas ortopēdiskās saslimšanas. Līdz ar to vecāki jautā: "Kāpēc tas tā notika, joprojām taču viss bija tik lieliski!".

Kad Jūsu bērns izmanto ortopēdiskus apavus vai zolītes, pēdas sāk pielāgoties uzdotai pozīcijai. Taču šī korekcija notiek nevis pateicoties muskuļu darbībai, bet uz mākslīgi radīta stāvokļa rēķina. Šāda situācija tikai veicina muskuļu atslabināšanu gan kājās, gan mugurā. Tas pats notiek gadījumā, kad uzklāj ģipsi uz rokas vai kājas lūzumu. Visticamāk redzējāt, ka pēc ģipša noņemšanas muskuļi kļūst ļoti vāji, un ievainotā daļa ir ievērojami tievāka nekā veselā - notiek muskuļu atrofija bez nepieciešamās kustības. Līdzīga situācija šādos gadījumos ir arī ar pēdām, kas ir spiestas būt iesprostotas ortopēdiskajos apavos vai zolītes. Vizuāli koriģēšana notiek - pēdu pozīcija izlīdzinās. Bet, kādam laikam paejot, muskuļi nonāk vēl sliktākā stāvoklī, nekā tas bija sākotnēji, jo tie nespēj noturēt viltus noteikto formu.

Bet, kā jau tika minēts, pastāv būtiska atšķirība starp bērna un pieaugušā pēdu! Un, ja bērniem dotā situācija rodas 90% gadījumos, tad pieaugušam, tieši pretēji -ortopēdiskie apavi vai zolīte (noteiktos apstākļos) var būt lielisks draugs un palīgs ikdienas dzīvē!

Nenodarbojieties ar pašārstēšanos un pašpalīdzību - vērsieties pie kompetentiem speciālistiem!

Tie paskaidros tieši Jūsu kāju un pēdu struktūras fizioloģiju, atjaunos visa ķermeņa līdzsvaru un stabilitāti. Vēlam brīnumainu vasaru, āra atpūtu ar dažādu virsmu staigāšanu Jūsu kājām! Biežāk staigājiet basām kājām!

Kopīgot: